12

Konto na przelew, czy to jeszcze możliwe?

Od ponad pół roku obowiązuje w Polsce rekomendacja Komisji Nadzoru Finansowego, która znacznie ograniczyła zakładanie kont bankowych na przelew. Jeszcze nie tak dawno taka metoda zawierania umowy rachunku byłą wykorzystywana dość często, z racji mniejszych formalności i oszczędności czasu klientów. Nowe przepisy miały na celu przede wszystkim zwiększenie bezpieczeństwa posiadaczy rachunków bankowych (zdarzały się sytuacje, gdy złodzieje wykorzystywali skradzione tożsamości do zakładania tego typu kont, z których dokonywane były często podejrzane i nie do końca zgodne z prawem operacje, często też wyłudzenia np. kredytów). Coraz mniej banków umożliwia korzystanie z kanałów zdalnych, za pośrednictwem jakich można założyć ROR. W tym gronie znajduje się Alior Bank, Bank Zachodni WBK, mBank, Nest Bank oraz Raiffeisen Polbank.

Obecne przepisy pozwalają założyć konto online i potwierdzenie tożsamości z innego rachunku, o ile nie był on również zakładany na odległość. Zatem bank musi sprawdzić, czy nowy klient potwierdził swoje dane z konta bankowego innego banku, zakładanego tradycyjnie. Związane jest to z dodatkowymi zadaniami. Dotychczas weryfikacja tego typu dokonywana była zdalnie, z wykorzystaniem baz danych KIR czy Związku Banków Polskich. Tam znajdowały się również takie informacje, przekazywane regularnie przez banki. Od niedawna jednak wiele z nich odmawia współpracy w tym zakresie, w tym jeden z bardziej popularnych – PKO BP SA.

Jeśli nie zostanie potwierdzone, że rachunek z jakiego dokonujemy, jako nowi klienci weryfikacji, nie był założony osobiście, założenie konta nie będzie online możliwe. Wymagana będzie wizyta w placówce banku, albo oczekiwanie na kuriera, w obecności którego podpiszemy umowę rachunku.

Na szczęście banki opracowały wstępnie nowe metody weryfikacji tożsamości. W fazie testów jest bowiem obecnie kilka wirtualnych oddziałów, gdzie doradca ma możliwość weryfikacji w trakcie rozmowy video z klientem, który chce założyć konto zdalnie. Miejmy nadzieje, że nowoczesne technologie znajdą zrozumienie i staną się niebawem popularne i chętnie wykorzystywane.

Sprawdź także zestawienia:
Tanie kredyty gotówkowe listopad 2022
Tanie kredyty hipoteczne listopad 2022
Tanie kredyty dla firm listopad 2022
Bezpłatne doradztwo finansowe