2
18

Kredyt konsolidacyjny – ratunek przed zadłużeniem?

Poradniki wskazujące, jak wziąć kredyt bezpiecznie wskazują na pierwszym miejscu ustalenie kwoty raty, która nie obciąży domowego budżetu. Wiele osób bierze to pod uwagę tylko pod kątem dobrej sytuacji finansowej i nie przygotowuje się na jej pogorszenie. Brak zabezpieczenia przed utratą pracy lub zmniejszonymi zarobkami mogą być przyczyną powstania zaległości w spłacie i w konsekwencji zadłużenia. Jak uniknąć takiej sytuacji?

Odpowiedź brzmi – kredyt konsolidacyjny!

Zamiana kilku rat różnych kredytów na jedną niższą brzmi zachęcająco. Zgłaszając się do banku liczyć można na połączenie wszystkich kredytów i spłacanie jednego, a więc płacenie jednej raty miesięcznie, co zazwyczaj w przeliczeniu wynosi mniej niż dotychczasowe kredyty. Z rozwiązania tego korzystać mogą osoby, których przerasta płacenie rat za kilka kredytów. Dzięki temu więcej pieniędzy pozostaje w ich portfelu, a standard ich życia jest na stałym, dobrym poziomie. To również sposób, by uchronić się przed zadłużeniem.

Czy Polacy wiedzą o kredycie konsolidacyjnym?

Choć dużo się mówi o takiej propozycji banków, wciąż niewiele osób wie, czym jest kredyt konsolidacyjny lub na jakich warunkach zostaje przyznany, albo dowiaduje się o nim, gdy jest za późno. Według raportu z marca 2019 roku przeprowadzonego przez Biuro Informacji Kredytowej łączna wartość długów za 2018 rok wyniosła prawie 74 mld zł.

Badanie obejmowało:
– kredyty mieszkaniowe
– kredyty konsumpcyjne
– pożyczki z firm pozabankowych
– rachunki
– alimenty
– grzywny i koszty sądowe.

W stosunku do roku poprzedniego jest to więcej o 6, 8 mld zł i o 93, 8 tys. dłużników więcej. Nie znaczy to jednak, że żadna z tych osób nie wiedziała, czym jest kredyt konsolidacyjny (sprawdź kredyty konsolidacyjne porównanie na Finansiero.pl). Jeden z największych problemów to zbyt późne zgłoszenie się do banku. Kredytobiorca powinien złożyć wniosek o konsolidację kredytu nim powstanie zadłużenie, inaczej występuje duże prawdopodobieństwo, że bank odmówi konsolidacji.

Czy to na pewno się opłaca?

Należy mieć świadomość, że konsolidacja kredytu to usługa banku, za którą pobiera opłatę. Koszt usługi zależy przede wszystkim od sumy kredytu. Jest to jednak rozwiązanie z pewnością bardziej opłacalne, niż regulowanie każdego miesiąca kilku rat w różnych wysokościach. Zdarzyć się może również, że całkowity koszt wszystkich zaciągniętych zobowiązań będzie wyższy niż opłaty i koszt kredytu konsolidacyjnego, co będzie korzystniejsze dla kredytobiorcy.

W jakich okolicznościach korzysta się z kredytu konsolidacyjnego?

Najczęściej wykorzystywany jest do zachowania płynności finansowej i uniknięcia zadłużenia. Jednak kredyt konsolidacyjny zaciągają również osoby, które nie mają problemu ze spłatą obecnie posiadanego zobowiązania, ale potrzebują większej ilości gotówki. W ten sposób otrzymują pieniądze potrzebne na wybrany cel i jednocześnie na pokrycie kredytu, który spłacali dotychczas.