2
17

Regularne oszczędzanie – jak nie dać się pokusom?

Oszczędzanie pieniędzy nie jest takie łatwe, jak może się to wydawać. To nawyk, który trzeba w sobie wypracować, także potrzeba jest systematyczność oraz upór. Na początku należy wyznaczyć sobie realny cel, który będziemy mogli osiągnąć. Czy istnieje sposób na to, aby regularnie oszczędzać i nie ulegać pokusom?

Nadwyżka w domowym budżecie to większe poczucie bezpieczeństwa finansowego oraz co się z tym wiąże niezależność. Życie od wypłaty do wypłat nie jest dobrym rozwiązaniem, gdyż stopniowo stajemy się coraz bardziej sfrustrowani i zestresowani. Poczucie wolności finansowej to duży komfort, który można osiągnąć. Każdy, kto twierdzi, że nie można odkładać pieniędzy, gdyż jego dochody mu na to nie pozwalają, jest w błędzie. Specjaliści z branży finansów zgodnie potwierdzają, że oszczędzać może każdy bez względu na zarobki. Większość z nas niestety nie potrafi zarządzać domowym budżetem, przez to bardzo często się zapożyczamy i wpadamy w finansowe tarapaty. Osoby, które mają tendencje do wydawania pieniędzy oraz przyzwyczaiły się korzystania z kart kredytowych (sprawdź porównanie kart kredytowych na finansiero.pl), na pewno będą miały większy problem z zapanowaniem nad wydatkami, dlatego nie warto poddawać się po pierwszych nieudanych próbach.

Aby nie opierać się pokusom i być konsekwentnym w odkładaniu pieniędzy, należy wyznaczyć sobie cel, który nie jest trudny do osiągnięcia, stopniowo można zwiększać stopień trudności. Warto mieć świadomość tego, że im cel jest bardziej oddalony w czasie, tym nasze szanse na regularne oszczędzanie pieniędzy są mniejsze. Aby nie zniechęcać się kolejnymi porażkami, warto ustalić sobie cel szybko osiągalny. Jeżeli zauważymy pozytywne efekty, możemy wówczas podnieść nieco poprzeczkę i podjąć kolejne wyzwanie.

Oszczędzanie to konsekwentna realizacja planu, warto nauczyć się żyć oszczędnie. Z drugiej strony trzeba uważać, aby nie popaść w paranoję, od czasu do czasu należy pozwalać sobie na drobne przyjemności, które będą mogły wynagrodzić nam nasze starania. Niestety nie ma jednego skutecznego sposobu na to, aby zapanować nad swoim domowy budżetem, najważniejsze są chęci i siła do realizacji postanowień.

Sprawdź także zestawienia:
Tanie kredyty gotówkowe wrzesień 2023
Tanie kredyty hipoteczne wrzesień 2023
Tanie kredyty dla firm wrzesień 2023
Bezpłatne doradztwo finansowe