2
8

Na czym polega refinansowanie kredytu hipotecznego?

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zminimalizować koszty kredytu hipotecznego, którym obarczone są wasze domowe finanse? Czy możliwe jest przeszukanie rynku w poszukiwaniu lepszych warunków i transferowanie swojego zadłużenia do innego banku? Odpowiedź brzmi: tak, dzięki mechanizmowi znanemu jako refinansowanie kredytu hipotecznego. W tym artykule przyjrzymy się, na czym dokładnie polega to rozwiązanie, kiedy warto z niego skorzystać oraz jakie korzyści i ryzyka wiążą się z takim krokiem.

Definicja i mechanizm działania

Co to jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Refinansowanie to, zgodnie z definicją, przeniesienie zobowiązania finansowego – głównie kredytu hipotecznego – do innego banku. W praktyce oznacza to zaciągnięcie nowego kredytu w innym banku na kwotę pozostałą do spłacenia w banku pierwotnym, a następnie wykorzystanie tych środków do spłaty pierwotnego zobowiązania.

Warunki do spełnienia

Aby przenieść kredyt hipoteczny do innego banku, potrzebujesz spełnić pewne warunki. Najważniejsze z nich to utrzymanie zdolności kredytowej oraz brak opóźnień w spłacie dotychczasowych rat. Często banki wymagają również wartościowania nieruchomości, która jest zabezpieczeniem kredytu.

Zalety i korzyści

Obniżenie kosztów zobowiązania

Jedną z najważniejszych korzyści wynikających z refinansowania kredytu hipotecznego jest możliwość obniżenia kosztów dotychczasowego zobowiązania. Na przykład, jeśli bank proponuje marżę 1,9 pp, co miesiąc będziemy płacić o ponad 100 zł mniej.

Zmiana warunków kredytu

Przeniesienie kredytu do innego banku to także szansa na renegocjację innych parametrów kredytu, takich jak okres spłaty czy rodzaj stopy procentowej.

Ryzyka i wady

Rosnące stopy procentowe

Z drugiej strony, rosnące stopy procentowe sprawiają, że dla coraz szerszego grona osób raty kredytowe stają się zbyt dużym obciążeniem. Refinansowanie w takim przypadku może nie być opłacalne.

Koszty i opłaty dodatkowe

Warto również pamiętać, że refinansowanie kredytu związane jest z dodatkowymi opłatami, takimi jak prowizja za udzielenie kredytu w nowym banku czy koszty związane z wartościowaniem nieruchomości.

Podsumowanie

Refinansowanie kredytu hipotecznego jest narzędziem, które w określonych okolicznościach może przynieść wymierne korzyści finansowe. O ile może to być sposób na obniżenie miesięcznych rat i całkowitego kosztu kredytu, o tyle zawsze wiąże się z pewnym ryzykiem i dodatkowymi kosztami. Przed podjęciem decyzji o refinansowaniu kredytu, warto dokładnie przeanalizować wszelkie „za” i „przeciw”, a także skonsultować się z doradcą finansowym.